Впровадження системи НАССР

HACCP

Впровадження системи «ХАССП» (англ. "НАССР") в дитячих садках, школах, лікарнях – є гарантом якості в громадському харчуванні.

На виконання ст. 20, 21 закону україни «про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», наказу міністерства аграрної політики та продовольства україни від 01.10.2012 № 590 «про затвердження вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи управління безпечністю харчових продуктів (насср)» із змінами, з метою забезпечення безпеки харчової продукції, продуктів харчування та ефективного функціонування системи насср у закладі дошкільної освіти з 01.10.2019 року введено в дію постійно діючі процедури, засновані на принципах системи управління безпечністю харчових продуктів (насср).

HACCP - система аналізу ризиків, небезпечних чинників і контролю критичних точок

Головним завданням системи HACCP є аналіз небезпек і проведення поетапного контролю за усіма етапами приготування страв і продуктів харчування, починаючи від прийому продуктів на склад і до моменту подачі готової страви.

HACCP – це визнаний спосіб, який дає можливість впевнитись, що небезпечні фактори, які можуть вплинути на харчову безпечність, постійно та належно контролюються.

Впровадження системи НАССР в дитячих садках, школах, лікарнях – є гарантом якості в громадському харчуванні. ХАССП в дитячих садках і освітніх установах –це не просто міра для проходження перевірок контролюючих органів, а важливий інструмент для контролю безпеки харчування дітей поза домом. На відміну від дорослих, у них немає вибору, де харчуватися і як харчуватися, тому, адміністрація цих установ зобов'язана на законодавчому рівні розробити, впровадити і постійно підтримувати принципи системи HACCP.

Система НАССР:

1. Стосується лише безпечності харчових продуктів і не стосується їх якості. 2. Запобіжний інструмент контролю за небезпечними факторами. 3. Не гарантує безпечності харчових продуктів, а лише зменшує ризик виникнення випадків щодо загрози їх безпечності. 4. Не автономна програма. Її основа — це система заходів контролю, що складається з програм-передумов, які потрібно запровадити й належно підтримувати. Контроль за реалізацією вимог чинного законодавства щодо впровадження постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР, покладено на Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. 5. Вимоги щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР, затвердило Мінагрополітики наказом від 01.10.2012 № 590 (далі — Вимоги).

Реалізація згаданої концепції дозволяє домогтися наступних позитивних моментів:

-В обов'язковому порядку контролюється сировина, що поставляється в ДНЗ для приготування їжі для дітей;
-Існує можливість документального контролю, які проби проходила сировина, перед тим, як потрапити на стіл до дитини;
-Здійснюється жорсткий контроль за умовами її приготування в частині дотримання вимог санітарії та гігієни;
-Своєчасна і якісна дезінфекція інвентарю, приміщення їдальні і кухні;
-Особиста гігієна персоналу;
-Правильне прибирання відходів і сміття;
*Відсутність комах;
-Продукти, які не відповідають за якістю тим, з яких дозволено готувати їжу дітям, повертаються постачальникам або утилізуються;
-Жорсткий контроль за зберіганням продуктів і напівфабрикатів.Комплекс цих заходів допомагає захистити дитину від різних захворювань, включаючи харчові та алергічні отруєння.

Контроль, що реалізується в рамках створеної системи менеджменту, передбачає відпрацювання пакету документів і їх неухильного виконання.

Сюди входять:

- Вимоги, яким повинні відповідати наявні в харчоблоці ДНЗ посуд, кухонний інвентар і обладнання;
- Вимоги, які пред'являються до кулінарних виробів і харчових продуктів на етапах споживання, приготування, зберігання;
-Вимоги, які регламентують безпеку на етапах приготування їжі (за видами харчової продукції);

Перелік ККТ (критичних контрольних точок) на етапах виготовлення харчової продукції:

-Придбання харчової сировини;
-Контролю упаковки, в якій знадходять продукти;
-Порядок контролю ККТ на етапі приготування їжі;
-Алгоритм дії посадової особи при виявленні відхилень фактичних параметрів від встановлених.

Нормативно-законодавча база
• Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»
Наказ Міністерства аграрної політики і продовольства України від 01.10.2012 №590 «Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)»
Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України 24.10.2013 №629 Про затвердження Плану заходів щодо поетапного впровадження операторами потужностей з виробництва та обігу харчових продуктів постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках